Nemléte nem várt kockázatokkal jár
Álláspontom szerint a házassági/élettársi vagyonjogi szerződéseknek olyan mértékben kellene szerepet kapnia a párok, élettársak, házastársak életében, mint a bankszámláknak, biztosításoknak. Ha van egy nagy értékű autóm, arra rendszerint kötök casco biztosítást, nem igaz? Ha van családom, és vannak hiteleim, akkor ma már magától értetődik, hogy van kockázati életbiztosításom, amely halálom esetére legalább a hiteleimet rendezi. Ha van vagyonunk élettársakként, házastársakként, akkor legyen házassági / élettársi vagyonjogi szerződésünk is, mivel sajnos a statisztika szerint minden második házasság válással végződik. Nem mondom, hogy az olvasóé is azzal fog végződni, de jobb lehet ennek eshetőségére előre felkészülni, hogy elkerülhetővé váljon egy sok-sok éven keresztül tartó jogi procedúra, ami ma már a lelki megterhelésen kívül irgalmatlan költségekkel is jár.
Az élettársak vagyoni viszonyaik igen csak komplikálttá válhatnak abban az esetben, ha valamelyik élettárs elhalálozik, és a közös valamint külön vagyonuk nincs egyértelműen leszabályozva egy szerződésben. Élettárs özvegyi alapon nem „örököl” az utolsó közösen használt ingatlanon holtig tartó haszonélvezeti jogot! Példának okáért a gyakorlatban sokszor előfordul, hogy a párok már egy kései szakaszban (40-45 év) alakítanak ki párkapcsolatot egymással, de mindkettőjüknek vagy csak egyiküknek van a korábbi házasságukból gyermekük, gyermekeik. Egy ilyen esetben óriási kockázatot jelent, ha nincs vagyonjogi szerződés, mivel, ha az egyik élettárs elhalálozik, akkor a korábbi kapcsolatból származó gyermekek, mint törvényes örökösök jogot formálhatnak például az élettársak közösen lakott ingatlan tulajdonjogára. Sok esetben apa új élettársa és apa gyermekei között egyáltalán nincs jó viszony...
Mi szabályozza az élettársi és házassági vagyonjogi szerződéseket?
A PTK.: 4. könyv 6-7 cím szabályozza.
Mire jó egy házassági, vagy élettársi vagyonjogi szerződés?
- Ezekben a szerződésekben a felek kinyilvánítják, hogy milyen formában kívánnak együtt gazdálkodni, rögzítik, hogy el kívánnak térni a házastársi közös szerzés törvényi vélelmétől.
- Akár egyes vagyoni elemekre is lehet szerződni.
- Ki lehet zárni a törvényi egyenlő szerzés vélelmét és az egyenlő szerzés vélelmének adósságokra vonatkozó rendelkezését, ezáltal nem válik közös tartozássá az egyik házastárs (élettárs) által felvett magánhitel.
- Védelmi funkciót tölt be: ha van a felek között ilyen szerződés érvényben, akkor nem válik a házastárs a törvényi vélelem alapján adóstársként a másik házastárs által felvett hitelében.
- Biztonságot ad.
- Megelőzi a későbbiekben esetlegesen kialakuló vitákat, pereket.
- Ha mégis jogvita lesz, akkor a bizonyítást könnyíti meg.
- Hagyatéktervezési eszköz lehet: egy ilyen szerződéssel gyakorlatilag megosztható, megszüntethető a közösen szerzett és közhiteles adatbázisokban közös tulajdonnal szereplő vagyoni elem (felek közösen nyilatkoznak, hogy az adott pl. ingatlan csak az egyik félé, annak külön vagyona), amely később az örökösek által nem támadható, hiszen szabad rendelkezés alapelve érvényesül.
Van-e időbeli hatálya az élettársi, illetve házassági vagyonjogi szerződésnek?
Az ilyen megállapodások időbeli hatálya az életközösség ideje. Ha az életközösség megszűnik, akkor a szerződés hatályát veszti.
Házassági és élettársi vagyonjogi szerződések fajtái
Ezeknek a szerződéseknek nincs kötelező tartalmi elemük, de kötelező alakiság érvényesül (közjegyzői okiratba vagy ügyvéd által készített és ellenjegyzett okiratba kell foglalni).
Alapvetően két fajtája van ezeknek a vagyonjogi szerződéseknek:
Közszerzeményi rendszer
Ilyenkor a szerződés hatására mindenki önálló szerző lesz, de a vagyonszaporulat, amelyet a felek az életközösség alatt elérnek, az közös.
Vagyonelkülönítő szerződések
Ilyen szerződés esetén a házastársak, élettársak vagyona sohasem lesz közös vagyon, mindkét fél önálló vagyonszerző, nincs családjogi ágon közös vagyon, nincs gazdasági értelemben sem közös vagyon.
A vagyonelkülönítő típusú szerződések esetében fel sem merülhet, hogy egyszer majd az egyik fél valamit követel közös vagyon megosztása címén.
Mikor lehet házassági vagyonjogi szerződést vagy élettársi vagyonjogi szerződést kötni?
Házasság előtt, vagy házasság alatt köthető.
Ha a házasulók kötik, és nem élnek élettársakként együtt, akkor a szerződés a házasság kezdetével lép hatályba, ha élettársakként kötik, akkor szerződés aláírásával kezdve hatályba lép a szerződés.
NINCS VISSZAHATÓ HATÁLYA ezeknek a szerződéseknek.
Nincs tartami megkötöttség. Mondható a szerződésben, hogy például a férjem nevén lévő vállalkozás, annak eredménye, adóssága kizárólagosan a férjemé, az nem válik közössé vagy például „elismerem,
hogy eredetileg is az adott vagyoni elem férjem külön vagyona volt” stb.
Ezek a szerződések alapvetően két részből állnak:
- Állapotrögzítés
- Rendelkezés
Rögzítjük, hogy mink van (adósságainkat is rendezni kell, nem csak az aktívákat). Amivel rendelkezünk, az melyikünké? Ha van közös vagyon, arra, hogy tekintünk, hogy kié, milyen arányban kié. A jövőre
nézve hogyan kívánunk gazdálkodni stb.
Az élettársak mióta élettársak?
Ügyfeleimmel, akik élettársakként hozzám fordulnak, először is azt kell tisztázzuk, hogy mióta élettársak. 2014. március 1. (új Ptk. hatályba lépésének dátuma) előtt is azok voltak, vagy csak az után?
Ha ugyanis csak 2014. március 1. után lettek élettársak, akkor egymással szemben csak kötelmi igénnyel léphetnek fel a vagyonszaporulatra.
Ha 2014. március 1. előtt is már élettársak voltak, akkor dologi igénnyel felléphetnek egymással szemben. (Dologi igény nem évül el).
Kik az élettársak?
Azok az élettársak, akik érzelmi és gazdasági közösségben (közös otthont alkotva), közös háztartást vezetnek, van hosszútávú gazdasági céljuk.
A joggyakorlat szerint mi számít gazdasági közösségnek?
Ha együtt lakunk, együtt fizetjük a lakás rezsijét, hol az egyik, hol a másik fizeti a bevásárlásokat, tipikusan összemosódnak a jövedelmek.
Az élettársak között vagyonjogi jogviszonyokban a külön vagyon megőrzi a külön vagyoni jellegét, nem keletkezik közös vagyon. Közössé csak az élettársi életközösség fennállása során keletkezett vagyonszaporult válik (illetve kötelmi alapon perelhető).
Gyakorlatban sok esetben az ügyfelek, akik ilyen típusú szerződést kívánnak az ügyvéddel elkészíttetni, „pironkodnak” és – különböző megfontolások miatt - nem akarnak minden vagyoni elemet feltüntetni a szerződésben, amit én szakmailag nem tartok jó iránynak, mivel ezeknek a szerződéseknek pont az a célja és lényege, hogy előre rendezzen olyan vagyonjogi területeket a felek vagyonát érintően, amelyeket be kívánnak biztosítani maguknak (vagy másnak) arra az esetre, ha köztük a jövőben esetlegesen válás, jogvita támadna.
Házasság esetén, ami nincs benne a szerződésben az közös lesz
Aki vitatja az adott vagyoni elem közös vagyoni jellemzőét, annak kell majd a perben bizonyítani, ami sok esetben nagyon nem egyszerű feladat (hivatalbóli bizonyítás nincs házassági vagyonjogi perben).
Közhiteles nyilvántartásba vétel
Ezeket a szerződéseket a MOKK által vezetett országos, közhiteles adatbázisként funkcionáló adattárba fel lehet vetetni, közzé lehet tenni. Ha ezt a felek megteszik, akkor szerződésük már nem csak „befelé” kettejük vagyonjogi jogviszonyukban hatályosul, hanem „kifelé”, harmadik személyekkel szemben is (pl. hitelezőkkel szemben). Ezáltal egy későbbi, csak az egyik fél által felvett és nem fizetett hitel esetében, vagy csak az egyik fél által eszközölt sikertelen vállalkozói „tranzakció” folyományaként elindult felszámolási, végrehajtási eljárásban abszolút védett a másik fél szerződésben szabályozott külön vagyona.
Praxisomban azt tapasztalom, hogy nagyon sokszor jó lenne, ha már létezne egy ilyen közzétett szerződés, amely villámhárítóként óvja a család sok esetben sok-sok év alatt összerakott vagyonát.
Ha a cikket olvasóban kérdések vetődtek fel, vagy már régóta tervezik ilyen típusú szerződéssel megelőzni a későbbi jogvitákat, védeni a vagyonukat, akkor forduljanak hozzám bizalommal!
Irodánk személyes jelenlét nélkül vállalja a házassági/élettársi szerződések digitális aláírását, szerződéskötést, ügyirat-menedzsmentet ügyfeleink kényelme érdekében.